Banki w Polsce - rodzaje

Rodzaje banków w Polsce

Banki spółdzielcze, banki komercyjne, banki hipoteczne, SKOKi – wszyscy stykamy się codziennie z tymi terminami, jednak niewielu z nas potrafi powiedzieć na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi typami banków. A przecież odsetek osób, które nie korzystają z usług chociażby jednego banku i nie posiadały nigdy konta bankowego stale maleje. Aby nie zgubić się w gąszczu nazewnictwa i świadomie wybrać bank, który sprosta naszym oczekiwaniom, należy zaznajomić się z podstawowymi różnicami charakteryzującymi rodzaje działających w naszym kraju banków.

Bank Centralny

W Polsce tę funkcję pełni Narodowy Bank Polski (NBP). Emituje i wprowadza do obiegu pieniądze, zarządza finansami państwa, obsługuje budżet i dług publiczny. Poza tym jest to bank świadczący usługi finansowe pozostałym działającym na terenie naszego kraju bankom. Każdy z banków komercyjnych posiada tu swój rachunek.

Banki komercyjne

Banki komercyjne to takie, które świadczą usługi „klientowi masowemu”. Dzielą się one na banki uniwersalne, dysponujące pełną ofertą produktów finansowych, oraz wyspecjalizowane takie jak między innymi banki hipoteczne czy banki inwestycyjne.

Banki hipotecznespecjalizują się w kredytach hipotecznych, których udzielają na cele budownictwa przemysłowego i mieszkaniowego. Kto więc chce zakupić mieszkanie na kredyt pod zastaw hipoteki, może skorzystać z usług jednego z takich banków.

Banki inwestycyjne specjalizują się w inwestycjach takich jak np. emisja i handel papierów wartościowych, fuzjami i przejęciami. Nie posiadają w swojej ofercie ROR-ów i lokat.

Należy pamiętać, że banki wyspecjalizowane w swojej nazwie zawsze wskazują na rodzaj branży, na której skupiają swoją działalność (bank rolny, bank budownictwa mieszkaniowego) lub też na zakres terytorialny swojej działalności ( Małopolski bank..., Pomorski bank...).

Banki spółdzielcze i SKOKI

Można zakwalifikować je do jednej kategorii ponieważ, podlegają one przepisom prawa spółdzielczego. Banki spółdzielcze to spółdzielnie prowadzące działalność bankową. Na terenie naszego kraju funkcjonują Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Mazowiecki Bank Regionalny i Krakowski Bank Spółdzielczy.

 

SKOKI, choć podobnie jak banki spółdzielcze kierują się przepisami prawa spółdzielczego, nie są bankami tylko Spółdzielczymi Kasami Oszczędnościowo-Kredytowymi. Niestety wiele osób zupełnie nie uświadamia sobie tej różnicy. SKOKi zarządzają wyłącznie kapitałem swoich członków i nie prowadzą w odróżnieniu od banków działalności zarobkowej, co nie znaczy oczywiście, że nie prowadzą działalności inwestycyjnej. Ponieważ jest to jednak zawsze działalność typu non-profit, udzielane przez nie pożyczki i kredyty są zdecydowanie tańsze niż w bankach komercyjnych. Kto może zostać członkiem SKOK-u? Każdy. Szczególnie osoby o niższych dochodach chętnie korzystają z usług kas spółdzielczych. Dają one możliwość regularnego oszczędzania nawet tym, którzy mogą odłożyć jedynie niewielkie sumy w każdym miesiącu.
Oceń artykuł:


Szybki komentarz

Doradca finansowy:
Barbara Kowalska
redakcja@ocenbank.pl
Dzień dobry,
21:06:50

Nie wiesz w którym banku ulokować pieniądze?, Poproś o radę naszych ekspertów.Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!
Strona, którą teraz przeglądasz wykorzystuje pliki cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Cel ich wykorzystywania opisany jest w polityce prywatności.
+