Dodatkowa opłata za wypłatę gotówki z bankomatu?

Banki i organizacje płatnicze są przeciwne wprowadzeniu surcharge w bankomatach. "Za" opowiadają się operatorzy bankomatów, którzy argumentują, że zwiększy ona dostępność bankomatów w nisko-dochodowych lokalizacjach. Co oznacza surchange dla klientów banków, którzy będą chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu? Czy nowe prawo będzie oznaczało dla nas mniej w portfelu?

 

Surcharge to z angielskiego dodatkowa opłata dodana do istniejących już opłat i prowizji. Miała by być ona pobierana przez właściciela bankomatu, jako prowizja za korzystanie z jego urządzenia. Przed dokonaniem transakcji klient musiałby każdorazowo zostać poinformowany, ile dodatkowo będzie musiał zapłacić za skorzystanie z wybranego bankomatu. Proponowany zapis w ustawie brzmi "Z tytułu wypłaty gotówki przy użyciu karty płatniczej użytkownik może być obciążony opłatą przez właściciela urządzenia lub prowizją przez wydawcę pod warunkiem otrzymania informacji o wysokości należnej opłaty lub prowizji bezpośrednio przed dokonaniem takiej wypłaty".

 

W najmniej korzystnej sytuacji znaleźliby się klienci tych banków, które nie mają rozbudowanej własnej sieci bankomatowej. Jeśli surcharge wejdzie w życie, to nie będzie ona dotyczyć z kolei tych banków, które są właścicielami własnych urządzeń.

 

Surcharge jest jak na razie częścią projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja ta ma na celu dostosowanie polskich norm do prawa unijnego. Ministerstwo Finansów twierdzi, że surcharge nie jest opłatą wymierzoną w klienta, a jej dopuszczenie ma spowodować, że to wolny rynek, a nie organizacje kartowe będą decydować o wysokości prowizji za wypłaty gotówkowe z bankomatów. Obecnie to organizacje płatnicze, czyli Visa i MasterCard ustalają, jakie wynagrodzenie od wydawcy karty płatniczej (banku) otrzymuje operator bankomatu.

 

Mimo wyjaśnień resortu finansów, wiele osób obawia się, że proponowane zmiany legislacyjne uderzą przede wszystkim w klientów. Nie powinniśmy raczej spodziewać się, że organizacje płatnicze dobrowolnie przestaną narzucać swoje stawki. Z kolei operatorzy bankomatów skrupulatnie skorzystają z możliwości dodatkowego zarobiania na użytkownikach bankomatów - czyli klientach.

 

źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza
Oceń artykuł:


Szybki komentarz


Komentarze

  • ~ MADMAXXX | 2012-11-28 09:02:51 | Zgłoś naruszenie

    NO TO KASA DO RĘKI A NIE DO BANKU SKORO ZA SWOJE OPODATKOWANE POBORY MAMY PŁACIĆ ŻE JE POBIERAMY KPINA n


Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!