Dodatkowa opłata za wypłatę gotówki z bankomatu?

Banki i organizacje płatnicze są przeciwne wprowadzeniu surcharge w bankomatach. "Za" opowiadają się operatorzy bankomatów, którzy argumentują, że zwiększy ona dostępność bankomatów w nisko-dochodowych lokalizacjach. Co oznacza surchange dla klientów banków, którzy będą chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu? Czy nowe prawo będzie oznaczało dla nas mniej w portfelu?

 

Surcharge to z angielskiego dodatkowa opłata dodana do istniejących już opłat i prowizji. Miała by być ona pobierana przez właściciela bankomatu, jako prowizja za korzystanie z jego urządzenia. Przed dokonaniem transakcji klient musiałby każdorazowo zostać poinformowany, ile dodatkowo będzie musiał zapłacić za skorzystanie z wybranego bankomatu. Proponowany zapis w ustawie brzmi "Z tytułu wypłaty gotówki przy użyciu karty płatniczej użytkownik może być obciążony opłatą przez właściciela urządzenia lub prowizją przez wydawcę pod warunkiem otrzymania informacji o wysokości należnej opłaty lub prowizji bezpośrednio przed dokonaniem takiej wypłaty".

 

W najmniej korzystnej sytuacji znaleźliby się klienci tych banków, które nie mają rozbudowanej własnej sieci bankomatowej. Jeśli surcharge wejdzie w życie, to nie będzie ona dotyczyć z kolei tych banków, które są właścicielami własnych urządzeń.

 

Surcharge jest jak na razie częścią projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja ta ma na celu dostosowanie polskich norm do prawa unijnego. Ministerstwo Finansów twierdzi, że surcharge nie jest opłatą wymierzoną w klienta, a jej dopuszczenie ma spowodować, że to wolny rynek, a nie organizacje kartowe będą decydować o wysokości prowizji za wypłaty gotówkowe z bankomatów. Obecnie to organizacje płatnicze, czyli Visa i MasterCard ustalają, jakie wynagrodzenie od wydawcy karty płatniczej (banku) otrzymuje operator bankomatu.

 

Mimo wyjaśnień resortu finansów, wiele osób obawia się, że proponowane zmiany legislacyjne uderzą przede wszystkim w klientów. Nie powinniśmy raczej spodziewać się, że organizacje płatnicze dobrowolnie przestaną narzucać swoje stawki. Z kolei operatorzy bankomatów skrupulatnie skorzystają z możliwości dodatkowego zarobiania na użytkownikach bankomatów - czyli klientach.

 

źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza
Oceń artykuł:


Szybki komentarzNajnowsze artykuły

W bankowości też można kupować grupowo!

 Wielu internautów korzysta z popularnych platform zakupów grupowych (np. (...)

Sprzedaż długu – nowe narzędzie na polskim rynku

Krajowe Centrum Wierzytelności to nowoczesna platforma internetowa, powstająca właśnie na (...)

Ułóż konto marzeń!

Jeśli wiesz, jakiego konta szukasz, możesz w końcu powiedzieć to głośno... i wygrać (...)

Doradca finansowy:
Barbara Kowalska
redakcja@ocenbank.pl
Dzień dobry,
21:03:29

Nie wiesz w którym banku ulokować pieniądze?, Poproś o radę naszych ekspertów.Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!
Strona, którą teraz przeglądasz wykorzystuje pliki cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Cel ich wykorzystywania opisany jest w polityce prywatności.
+