Dodatkowa opłata za wypłatę gotówki z bankomatu?

Banki i organizacje płatnicze są przeciwne wprowadzeniu surcharge w bankomatach. "Za" opowiadają się operatorzy bankomatów, którzy argumentują, że zwiększy ona dostępność bankomatów w nisko-dochodowych lokalizacjach. Co oznacza surchange dla klientów banków, którzy będą chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu? Czy nowe prawo będzie oznaczało dla nas mniej w portfelu?

 

Surcharge to z angielskiego dodatkowa opłata dodana do istniejących już opłat i prowizji. Miała by być ona pobierana przez właściciela bankomatu, jako prowizja za korzystanie z jego urządzenia. Przed dokonaniem transakcji klient musiałby każdorazowo zostać poinformowany, ile dodatkowo będzie musiał zapłacić za skorzystanie z wybranego bankomatu. Proponowany zapis w ustawie brzmi "Z tytułu wypłaty gotówki przy użyciu karty płatniczej użytkownik może być obciążony opłatą przez właściciela urządzenia lub prowizją przez wydawcę pod warunkiem otrzymania informacji o wysokości należnej opłaty lub prowizji bezpośrednio przed dokonaniem takiej wypłaty".

 

W najmniej korzystnej sytuacji znaleźliby się klienci tych banków, które nie mają rozbudowanej własnej sieci bankomatowej. Jeśli surcharge wejdzie w życie, to nie będzie ona dotyczyć z kolei tych banków, które są właścicielami własnych urządzeń.

 

Surcharge jest jak na razie częścią projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nowelizacja ta ma na celu dostosowanie polskich norm do prawa unijnego. Ministerstwo Finansów twierdzi, że surcharge nie jest opłatą wymierzoną w klienta, a jej dopuszczenie ma spowodować, że to wolny rynek, a nie organizacje kartowe będą decydować o wysokości prowizji za wypłaty gotówkowe z bankomatów. Obecnie to organizacje płatnicze, czyli Visa i MasterCard ustalają, jakie wynagrodzenie od wydawcy karty płatniczej (banku) otrzymuje operator bankomatu.

 

Mimo wyjaśnień resortu finansów, wiele osób obawia się, że proponowane zmiany legislacyjne uderzą przede wszystkim w klientów. Nie powinniśmy raczej spodziewać się, że organizacje płatnicze dobrowolnie przestaną narzucać swoje stawki. Z kolei operatorzy bankomatów skrupulatnie skorzystają z możliwości dodatkowego zarobiania na użytkownikach bankomatów - czyli klientach.

 

źródło: Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza
Oceń artykuł:


Szybki komentarzNajnowsze artykuły

Eko jazda w BOŚ Banku

Najprostsze jest zdobycie zielonego kasku rowerowego. Wystarczy wykonać minimum 3 transakcje (...)

Czy złota karta kredytowa otwiera wszystkie drzwi?

Złota karta kredytowa jest prestiżowym produktem bankowym, który udostępniany jest (...)

Masz kredyt konsumpcyjny? Sprawdź, jakie masz prawa!

Kredyt konsumpcyjny to szczególny rodzaj kredytu, przy którym kredytobiorcy na (...)


Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!