Ile oszczędności w banku ma Polak, ile Anglik, a ile Niemiec?

Pewny jak w banku? To powiedzenie ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Ponad 60% oszczędności zgromadzonych przez Polaków to depozyty w bankach i gotówka. Następne w kolejności są fundusze emerytalne i ubezpieczenia na życie.

 

W wywiadzie dla telewizji tvnCNBC Piotr Grzybczak, dyrektor zarządzający bankiem BGŻOptima, wyjawił, ile i jak oszczędzają Polacy. Największym optymizmem napawa fakt, że poziom naszych oszczędności podwoił się w ciągu ostatniej dekady. Obecnie wartość depozytów polskich gospodarstw domowych szacowana jest na 106 mld euro.

 

Nieco bardziej przygnębiająco wygląda porównanie ilości zgromadzonych przez nas pieniędzy do oszczędności, które mają w bankach mieszkańcy innych krajów europejskich. Na przykład statystyczny Czech posiada 2,5 raza tyle depozytów bankowych co statystyczny Polak. Jeszcze gorzej wypadamy w porównaniu z Belgami, od których mamy 10 razy mniej.

 

Belgowie to jednak liderzy w wartości depozytów przypadających na jednego mieszkańca. Pamiętajmy jednak, że jest to kraj w którym proces gromadzenia dóbr materialnych trwa nieporównywalnie dłużej niż w Polsce. Piotr Grzybczak podkreślił, że w Polsce proces akumulacji bogactwa zaczął się niedawno, zaledwie 20 lat temu.

 

Średnia suma depozytów przypadająca na jednego Polaka to obecnie 2,8 tys. euro, czyli w przeliczeniu około 12 tysięcy złotych. Na przeciętnego Brytyjczyka przypada natomiast 23,2 tys. euro, na przeciętnego Niemca 21 tys. euro, a na przeciętnego Francuza 16,8 tys. euro.

 

Czym można wytłumaczyć te ogromne dysproporcje? Przede wszystkim są to różnice w poziomie zarobków Polaków i zarobków naszych zachodnich sąsiadów. Przeciętny dochód Polaków to 65% przeciętnych dochodów w Unii.

 

Ogromne dysproporcje dotyczą także zarobków w samej Polsce. Analizy przeprowadzone przez BGŻOptima pokazują, że lwia część polskich oszczędności, bo aż 48%, przypada na osoby zarabiające netto przynajmniej 5 tysięcy złotych. Osobom otrzymującym najniższe wynagrodzenia nie wystarcza na odkładanie w banku nawet małych sum.

 

Źródło CNBCtvn
Oceń artykuł:


Szybki komentarz

Doradca finansowy:
Barbara Kowalska
redakcja@ocenbank.pl
Dzień dobry,
21:01:54

Nie wiesz w którym banku ulokować pieniądze?, Poproś o radę naszych ekspertów.Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!
Strona, którą teraz przeglądasz wykorzystuje pliki cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Cel ich wykorzystywania opisany jest w polityce prywatności.
+