Lista banków udzielających dopłat do domów energooszczędnych

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego można uzyskać w siedmiu bankach w Polsce. W ten sposób Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW chce wspierać tych, którzy zdecydują się wybudować dom droższy, ale sprzyjający środowisku naturalnemu. Dla właścicieli ogrzanie takiego domu będzie łatwiejsze niż ogrzanie domu wykonanego w tradycyjnych technologiach. Rachunki za energię będą niższe, a podwyższone koszty budowy zwrócą się po kilku latach.

 

 

Aktualnie po kredyty z dopłatami z funduszu można udać się do jednego z poniżej wymienionych banków:

 

Bank Ochrony Środowiska

Bank Polskiej Spółdzielczości BPS

Bank Zachodni WBK

Deutsche Bank

Getin Noble Bank

Nordea Bank Polska

SGB Bank

 

Program dopłat do domów energooszczędnych to nowość na polskim rynku i lista banków współpracujących z Funduszem nie jest długa. Rzecznik Prasowy NFOŚiGW, Witold Maziarz podkreślił, że wśród banków, które będą udzielały kredytów z dopłatą do budowy domów energooszczędnych i pasywnych są również banki mające spore doświadczenie w tej dziedzinie. Chodzi tutaj o banki, które udzielały takich kredytów na terenie Niemiec i Skandynawii.

 

Osoby decydujące się na budowę domu zużywającego mniej energii niż domy tradycyjne, muszą przede wszystkim posiadać projekt określający poziom energooszczędności. Budynek musi być wybudowany zgodnie z planem, by w 100 procentach wypełniać jego założenia. Tylko w takim wypadku można będzie otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 tysięcy złotych lub 30 tysięcy złotych brutto w zależności od poziomu energooszczędności wybudowanego domu. Większa kwota przysługuje na dom pasywny, który zużywa o około siedem, osiem razy mniej energii niż budynki wykonane w tradycyjnych technologiach. Na 30 tysięcy mogą liczyć osoby, które wybudowały dom zużywający o około dwa, trzy razy mniej energii niż tradycyjnie. Pieniądze te nie zostaną wypłacone bezpośrednio osobie prowadzącej inwestycję. Zostają one przyznane w terminie do 3 miesięcy od momentu zakończenia budowy i pomniejszą kwotę kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji.

 

Ale nie tylko ci, którzy zdecydują się na wybudowanie domu jednorodzinnego mogą liczyć na wsparcie z Funduszu. Także osoby kupujące mieszkanie w budynkach wielorodzinnych wykonanych w technologiach oszczędzających zużycie energii mogą zwrócić się o dopłaty. Takie mieszkania można kupić od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Kwoty dopłat do kredytu są jednak sporo mniejsze - 16 tysięcy lub 11 tysięcy złotych brutto w zależności czy chodzi o budynek pasywny czy energooszczędny.
Oceń artykuł:


Szybki komentarzNajnowsze artykuły

W bankowości też można kupować grupowo!

 Wielu internautów korzysta z popularnych platform zakupów grupowych (np. (...)

Sprzedaż długu – nowe narzędzie na polskim rynku

Krajowe Centrum Wierzytelności to nowoczesna platforma internetowa, powstająca właśnie na (...)

Ułóż konto marzeń!

Jeśli wiesz, jakiego konta szukasz, możesz w końcu powiedzieć to głośno... i wygrać (...)

Doradca finansowy:
Barbara Kowalska
redakcja@ocenbank.pl
Dzień dobry,
21:02:49

Zastanawiasz się nad kredytem?, Poproś o radę naszych ekspertów.Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!
Strona, którą teraz przeglądasz wykorzystuje pliki cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Cel ich wykorzystywania opisany jest w polityce prywatności.
+