Lista banków udzielających dopłat do domów energooszczędnych

Nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych dopłaty do kredytu na budowę domu energooszczędnego lub pasywnego można uzyskać w siedmiu bankach w Polsce. W ten sposób Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW chce wspierać tych, którzy zdecydują się wybudować dom droższy, ale sprzyjający środowisku naturalnemu. Dla właścicieli ogrzanie takiego domu będzie łatwiejsze niż ogrzanie domu wykonanego w tradycyjnych technologiach. Rachunki za energię będą niższe, a podwyższone koszty budowy zwrócą się po kilku latach.

 

 

Aktualnie po kredyty z dopłatami z funduszu można udać się do jednego z poniżej wymienionych banków:

 

Bank Ochrony Środowiska

Bank Polskiej Spółdzielczości BPS

Bank Zachodni WBK

Deutsche Bank

Getin Noble Bank

Nordea Bank Polska

SGB Bank

 

Program dopłat do domów energooszczędnych to nowość na polskim rynku i lista banków współpracujących z Funduszem nie jest długa. Rzecznik Prasowy NFOŚiGW, Witold Maziarz podkreślił, że wśród banków, które będą udzielały kredytów z dopłatą do budowy domów energooszczędnych i pasywnych są również banki mające spore doświadczenie w tej dziedzinie. Chodzi tutaj o banki, które udzielały takich kredytów na terenie Niemiec i Skandynawii.

 

Osoby decydujące się na budowę domu zużywającego mniej energii niż domy tradycyjne, muszą przede wszystkim posiadać projekt określający poziom energooszczędności. Budynek musi być wybudowany zgodnie z planem, by w 100 procentach wypełniać jego założenia. Tylko w takim wypadku można będzie otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 50 tysięcy złotych lub 30 tysięcy złotych brutto w zależności od poziomu energooszczędności wybudowanego domu. Większa kwota przysługuje na dom pasywny, który zużywa o około siedem, osiem razy mniej energii niż budynki wykonane w tradycyjnych technologiach. Na 30 tysięcy mogą liczyć osoby, które wybudowały dom zużywający o około dwa, trzy razy mniej energii niż tradycyjnie. Pieniądze te nie zostaną wypłacone bezpośrednio osobie prowadzącej inwestycję. Zostają one przyznane w terminie do 3 miesięcy od momentu zakończenia budowy i pomniejszą kwotę kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji.

 

Ale nie tylko ci, którzy zdecydują się na wybudowanie domu jednorodzinnego mogą liczyć na wsparcie z Funduszu. Także osoby kupujące mieszkanie w budynkach wielorodzinnych wykonanych w technologiach oszczędzających zużycie energii mogą zwrócić się o dopłaty. Takie mieszkania można kupić od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Kwoty dopłat do kredytu są jednak sporo mniejsze - 16 tysięcy lub 11 tysięcy złotych brutto w zależności czy chodzi o budynek pasywny czy energooszczędny.
Oceń artykuł:


Szybki komentarzNajnowsze artykuły

Eko jazda w BOŚ Banku

Najprostsze jest zdobycie zielonego kasku rowerowego. Wystarczy wykonać minimum 3 transakcje (...)

Czy złota karta kredytowa otwiera wszystkie drzwi?

Złota karta kredytowa jest prestiżowym produktem bankowym, który udostępniany jest (...)

Masz kredyt konsumpcyjny? Sprawdź, jakie masz prawa!

Kredyt konsumpcyjny to szczególny rodzaj kredytu, przy którym kredytobiorcy na (...)


Witaj Ponownie
Aby zalogować się do naszego serwisu należy w pola poniżej wpsiać swój adres email oraz hasło.
Login / Adres e-mail: Hasło:

Nie posiadasz konta?

Załóż konto!