Czy możliwa jest pożyczka bez sprawdzania w KRD?

Strona główna » Chwilówki » Czy możliwa jest pożyczka bez sprawdzania w KRD?

Wiele osób w trudnej sytuacji finansowej decyduje się na wnioskowanie o pożyczki pozabankowe. Są one łatwiej dostępne od pożyczek i kredytów bankowych, ale również nie są osiągalne dla każdego, kto składa wniosek. Czy możliwe jest wobec tego wzięcie pożyczki bez sprawdzania w Krajowym Rejestrze Długów – KRD?

Bazy dłużników zakładane są po to, aby pomóc instytucjom finansowym w uniknięciu problemów związanych z udzieleniem pożyczki nieodpowiedniej osobie. Z takich baz korzystają przede wszystkim banki, ale również firmy pozabankowe. Negatywne wpisy w bazach dłużników powodują, że uzyskanie pieniędzy może być bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

Czym jest KRD?
Wśród baz dłużników sprawdzanych przez banki oraz wybrane firmy pozabankowe, ponieważ nie korzystają z nich wszystkie, znajduje się Krajowy Rejestr Długów, czyli w skrócie KRD. Jest to pierwsze założone w Polsce biuro informacji gospodarczej, które działa od 2003 roku. Zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem, a także udostępnianiem danych zarówno dotyczących zadłużeń, jak i terminowych spłat konsumentów i firm.

Warto wobec tego pamiętać, że w KRD znajdują się wszyscy, którzy wzięli kiedykolwiek pożyczkę, kredyt czy korzystali z określonych usług, na przykład wzięli telefon na abonament. Tylko informacje negatywne mogą jednak zablokować korzystanie z ofert tego rodzaju – informacje pozytywne pomagają w pozytywnym rozpatrzeniu wniosków.

Inne biura zbierające informacje to między innymi BIK, BIG czy ERIF, które również mogą być sprawdzane przez firmy finansowe, w tym pożyczkowe, ale nie zawsze biorą one pod uwagę wszystkie z nich.

Czy można otrzymać pożyczkę przy negatywnych wpisach w KRD?
Negatywne wpisy w Krajowym Rejestrze Długów przede wszystkim pojawiają się w bazie wtedy, gdy konsument nie wywiązuje się terminowo ze swoich obowiązków. Najczęściej dotyczy to sytuacji, gdy nie spłaci w terminie zadłużenia – odnotowywane są zarówno nieterminowe spłaty poszczególnych rat, jak i całego długu.

Potencjalny pożyczkobiorca, który nie spłacił zadłużenia o czasie, jest dla wielu instytucji finansowych nierzetelnym, niepewnym klientem, dlatego też w takiej sytuacji rzadziej udziela się mu pożyczek i świadczy usługi, które wymagają regularnej spłaty. Nie oznacza to jednak wcale, że nie jest możliwe to w ogóle.

Najczęściej na pożyczki bez KRD oraz bez sprawdzania w innych bazach dłużników można liczyć w firmach pozabankowych – udzielających chwilówek, oferujących pożyczki długoterminowe czy pod zastaw. Należy jednak pamiętać o tym, że nie są one powszechnie dostępne – część parabanków także sprawdza klientów w bazach dłużników, aby nie narażać się na brak spłaty pożyczki.

Podsumowując, jeżeli twoje dane znajdują się w KRD i są to dane negatywne, w takiej sytuacji także można otrzymać pożyczkę. Jest to możliwe w firmach pozabankowych, które oferują swoje usługi na bardziej liberalnych warunkach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pożyczki takie związane są najczęściej z wyższymi kosztami – oprocentowaniem, prowizjami, a także karami w przypadku przekroczenia terminu płatności.

Czy możliwa jest pożyczka bez sprawdzania w KRD?
Oceń