Konta bankowe

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego?

Bez konta bankowego jak bez ręki. Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego rachunku lub też szukasz lepszego od tego, które posiadasz obecnie, przed tobą szeroka gama możliwości. Jak zatem wybrać najlepsze konto osobiste dla siebie?

Dobre konto bankowe powinno dawać swojemu użytkownikowi szeroką gamę możliwości w korzystnych dla niego cenach. Konieczne jest więc wyśrodkowanie swoich oczekiwań, aby konto było praktyczne, funkcjonalne i niedrogie w prowadzeniu.

Obecnie wiele banków oferuje konta osobiste za darmo – to już powoli standard. Są one zwolnione z opłat zarówno przy zakładaniu, jak i przy prowadzeniu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy darmowe konto nie jest związane z jakimiś szczególnymi wymogami, na przykład koniecznością utrzymywania na nim stałego salda w minimalnej wysokości czy też comiesięcznych wpłat na określonym poziomie.

Również dobre konto powinno dawać możliwość darmowego lub taniego korzystania z kart płatniczych. Podstawowe karty są na ogół wydawane za darmo, ale już używanie ich może być związane z opłatami, z których posiadacz konta może być zwolniony pod określonymi warunkami – najczęściej wtedy, gdy wykona transakcje w oznaczonym limicie na miesiąc. W temacie kart warto też zwrócić uwagę na opłaty za wypłaty i wpłaty pieniędzy.

Jeżeli chcesz oszczędzać, wtedy wybierz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – niestety, zwykle są one słabo oprocentowane, ale cechują się większą elastycznością niż lokaty bankowe. Zwykle mają one formę subkonta do zwykłego rachunku i nie dołącza się do nich kart. Uwaga – wypłaty z takiego rachunku mogą być płatne.

Oczywiście, nie zapominaj o internetowym dostępnie do konta osobistego – dzięki bankowości elektronicznej możesz wygodnie zarządzać swoimi finansami na komputerze, smartfonie czy tablecie.

Gdy szukasz dobrego konta, w wyborze mogą pomóc ci rankingi rachunków publikowane cyklicznie na różnych stronach – warto je sprawdzić.

Zalety bankowości internetowej

Bankowość internetowa jest już powszechna. Dzięki niej przez internet można mieć dostęp do swojego konta bankowego, a także korzystać z szerokiej gamy dodatkowych usług – wygodnie, szybko i dodatkowo bezpiecznie.

Do dyspozycji są zarówno banki całkowicie internetowe, jak na przykład mBank, które nie mają własnych oddziałów, jak i również w większości innych można korzystać z bankowości internetowej jako dodatku do zwykłego konta bankowego.

Główne zalety bankowości internetowej to:

  • możliwość podglądu aktualnego stanu rachunku i prowadzenia na nim operacji niezależnie od pory dnia i miejsca, co pomaga w planowaniu wydatków i zarządzaniu finansami
  • oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ nie ma konieczności odwiedzania oddziału banku samodzielnie
  • obniżone opłaty za prowadzenie konta – w wielu bankach jest ono darmowe, jednak warto sprawdzić jego warunki, ponieważ czasami konieczne jest dokonywanie comiesięcznych wpłat na konto w zadeklarowanej wysokości
  • przyspieszona realizacja zleceń
  • możliwość tworzenia samodzielnie stałych zleceń
  • możliwość składania wniosków online – o otwarcie konta, o pożyczkę
  • możliwość korzystania z konta bankowego na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach
  • dodatkowe usługi – przykładowo przelewy z wykorzystaniem SMS, korzystanie z konta na giełdzie

Oczywiście, bankowość internetowa ma też swoje wady – główna z nich to kwestie bezpieczeństwa. Nieuważny użytkownik konta może narazić się na jego zajęcie przez cyberprzestępców lub też mogą oni przejąć dane z karty płatniczej albo kredytowej. Dodatkowo także nie zawsze odpowiada ona potrzebom osób starszych, które mają problemy z obsługą komputera i często wolą korzystać z usług banków stacjonarnie.

Gdy chcesz zatem założyć swoje konto internetowe, wtedy wybierz takie, które dostępne jest online – to nowoczesne rozwiązanie, z którego nie warto rezygnować. Dzięki niemu możesz korzystać z usług swojego banku jeszcze wygodniej.

Konta bankowe
5 (100%) z 4