Coraz trudniej o dobrą lokatę w banku

Strona główna » Lokaty » Coraz trudniej o dobrą lokatę w banku

Oprocentowanie najlepszych lokat terminowych w grudniu sięga poziomu 7,5 % w skali roku. Niestety są to zwykle pojedyncze oferty, na krótki okres czasu i z dodatkowymi warunkami. A jeszcze 2 miesiące temu można było znaleźć depozyty z odsetkami sięgającymi 9%. Obniżki stóp procentowych, z których pierwsza miała miejsce w listopadzie, a druga w grudniu, przełożyły się bezpośrednio na obniżki oprocentowania lokat terminowych w bankach.

Uważni obserwatorzy rynku zauważyli z pewnością, że lokaty w grudniu są mniej korzystne dla klientów. Niestety nie chodzi w tym przypadku o kosmetyczne zmiany w tabelach oprocentowania, rzędu 0,1 czy 0,2 p.p. W niektórych bankach cięcia są bardzo zdecydowane.

Przykładem może być Lokata Spinająca, która pojawiła się na rynku nagle, kusząc bardzo wysokim poziomem oprocentowania i bez wymogu otwierania konta osobistego. Polski Bank Przedsiębiorczości, który nie jest szczególnie dobrze rozpoznawalny wśród Polaków i wcześniej nie miał w swojej ofercie lokat terminowych dla klientów indywidualnych, zaatakował konkurencję ofertą 3-miesięcznej Lokaty Spinającej z oprocentowaniem sięgającym 6,6%. Ta sama lokata na pół roku była oprocentowana na poziomie 6,5%. Obecnie najbardziej opłacalna jest Lokata Spinająca na 3 miesiące z odsetkami 5,80% w skali roku, co oczywiście nie jest propozycją szczególnie atrakcyjną dla klientów, którzy nie zdążyli jeszcze zapomnieć poprzednich wartości oprocentowania.

W stosunku do listopada spadła także opłacalność Pierwszej Lokaty w Meritum Bank z Kontem Zarabiającym. Bank obniżył odsetki z wartości 6,75% do 6,50% w skali rocznej, oraz maksymalną kwotę jaką można umieścić na lokacie. Aktualnie wynosi ona 20 tysięcy złotych. Porównując rankingi lokat z ostatnich miesięcy, znacząco spadły również zyski z takich lokat w Meritum Bank jak Meritum Zysku w Internecie, czy Lokata Standardowa Internetowa.

Mniej płaci na swoich lokatach także Open Finance. Z oferty zniknęła na przykład Lokata XXL na 4 miesiące z oprocentowaniem 6,4% w skali roku. Obecnie najwyższy poziom odsetek – 6% można uzyskać lokując oszczędności na 24 lub 36 miesięcy. Kto chciałby założyć lokatę na krótszy okres – kilku miesięcy, ma do wyboru Lokatę pod Choinkę na 3 miesiące z oprocentowaniem 5,6% lub Lokatę Stylową na 5 miesięcy z oprocentowaniem 5,55%.

Powyżej 6% na lokatach do 12 miesięcy nie zarobimy już także w Santander Consumer Bank, choć jeszcze w listopadzie odsetki na 12-miesiecznej Lokacie sięgały 6,40% w skali roku. Obecnie tylko w dwóch przypadkach możemy spodziewać się wyższych odsetek na poziomie ok. 6%. Zakładając Lokatę Direct+ Internet na 2 lata możemy liczyć na oprocentowanie 6,1%, a 2-letniej Lokacie Direct + na oprocentowanie o wartości 6%.

Coraz trudniej o dobrą lokatę w banku
Oceń