Kiepskie perspektywy dla oszczędzających

Strona główna » Lokaty » Kiepskie perspektywy dla oszczędzających

Nowy rok 2017 nie zapowiada się dobrze dla tych, którzy wybierają lokaty i konta oszczędnościowe, jako najlepszy sposób na pomnażanie swoich pieniędzy. Już w końcówce 2012 roku banki masowo obniżały odsetki na lokatach, a kolejne miesiące mogą rozczarować osoby, które mają nadzieję na lepszą ofertę depozytową. W obliczu kolejnych spodziewanych obniżek stóp procentowych warto już teraz wpłacić oszczędności na długoterminowe lokaty bankowe.

Obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, które cieszą osoby spłacające kredyty w złotówkach, są złą wiadomością dla osób planujących zakładanie lokat. Dwie obniżki stóp, które miały miejsce w ostatnim kwartale 2012 roku były dla banków zielonym światłem do obniżenia odsetek od depozytów. Ekonomiści są przekonani, że to dopiero początek serii dalszych obniżek. W sytuacji, gdy inflacja spada, a gospodarka zwalnia, cięcia stóp są dobrym sposobem na pobudzenie rynku.

Na dalsze obniżki oprocentowania przygotowane są także banki. Świadczyć o tym może chociażby konstrukcja wielu kont oszczędnościowych z wysokim oprocentowaniem. Wysokie odsetki mają charakter ograniczonej w czasie promocji. Banki zastrzegają sobie, że promocyjne odsetki przysługują tylko w początkowym okresie posiadania konta oszczędnościowego, potem ich wysokość znacznie spada. Dodatkowo obowiązuje limit kwoty podlegającej podwyższonemu oprocentowaniu. Tak więc mimo tego, że wysokość oprocentowania na koncie wydaje się być niezwykle atrakcyjna, to oszczędzanie nie przyniesie żadnych spektakularnych efektów.

Jakie lokaty warto wybierać?

Banki zmodyfikowały swoją ofertę depozytową. Dotychczas najwięcej można było zarobić na lokatach krótszych. Obecnie jednak stały się one mniej atrakcyjne pod względem oprocentowania i raczej długo przyjdzie nam poczekać na odsetki sięgające 9% w skali roku, choć jeszcze jesienią było możliwe odłożenie pieniędzy na tak wysoki procent. Najkorzystniejszym wyborem na początku 2013 roku są lokaty na rok lub 18 miesięcy. W kilku bankach znajdziemy lokaty oprocentowane na poziomie 6% w skali roku lub więcej.

Ryzykowne są obecnie lokaty wiborowe, ze zmiennym oprocentowaniem uzależnionym od stawki WIBOR. Odsetki naliczane są według wzoru WIBOR + słała część na poziomie około 1% . Nawet jeśli przy obecnym WIBOR -rze oprocentowanie kształtuje się na całkiem przyzwoitym poziomie, to pamiętajmy, że może się on niekorzystnie zmienić. Lokaty wiborowe są zakładane na dłuższe okresy czasu, a zmiana wysokości oprocentowania może mieć miejsce nawet kilka razy w trakcie trwania lokaty, np. co kwartał.

Kiepskie perspektywy dla oszczędzających
Oceń