Ze spadających stóp procentowych cieszą się posiadacze kredytów. Osoby posiadające oszczędności narzekają, że spada oprocentowanie lokat i maleją ich zyski. Czy jest sposób na uzyskanie wyższych odsetek?

Oprocentowanie lokat bankowych w ostatnich miesiącach spadło dużo bardziej, niż wyniosła skala obniżek stóp procentowych dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Dziś, gdy coraz trudniej znaleźć lokatę oprocentowaną powyżej 4%, niczym bajka brzmią wspomnienia sprzed roku, gdy wiele było ofert z oprocentowaniem powyżej 6%. Niekiedy można jednak spotkać reklamy oferujące 6% albo 7%. Tyle tylko, że są to tzw. lokaty progresywne, w których oferowane oprocentowanie obowiązuje jedynie w ostatnim okresie lokowania (miesiącu lub kwartale). Dla właściwej oceny „atrakcyjności” takiej lokaty, konieczne jest poznanie średniego nominalnego oprocentowania w skali roku przy jej utrzymaniu do końca terminu oraz warunków wcześniejszego wycofania pieniędzy.

Rozpatrzmy to na przykładzie. Bank kusi nas reklamą, że oferuje lokatę na 8%. Po bliższym przyjrzeniu się ofercie dowiemy się, że jest to lokata na 12 miesięcy a reklamowane oprocentowanie dotyczy jedynie ostatniego miesiąca. W pierwszym miesiącu bank oferuje jedynie 4%. W kolejnych okresach oprocentowanie rośnie, im dłużej trzymamy pieniądze na lokacie – tym szybciej, by w końcu dojść do wspomnianych 8% w 12 miesiącu. O rzeczywistej „atrakcyjności” tej lokaty powie nam średnie nominalne oprocentowanie w skali roku, np. 4,5%. Takie realne odsetki otrzymamy, jeśli utrzymamy lokatę przez cały okres.

Jeśli wycofamy pieniądze wcześniej, np. po 3 lub 5 miesiącach, to otrzymamy na ogół odsetki zbliżone do pierwszego okresu lokowania (w naszym przykładzie – ok. 4%).

Odpowiedź na tytułowe pytanie brzmi więc: warto, jeśli mamy pewność, że utrzymamy lokatę przez cały okres na jaki jest zawierana, a średnie nominalne oprocentowanie jest wyższe od oprocentowania zwykłych lokat zawieranych na taki sam okres.

Lokata progresywna – warto czy nie warto?
Oceń

Dodaj komentarz

*
*

Required fields are marked *