W co drugim banku tracimy na lokatach

Strona główna » Lokaty » W co drugim banku tracimy na lokatach

Kolejny raz z rzędu średni realny zysk z lokat bankowych jest ujemny. Tylko niespełna połowie klientów udało się zarobić na rocznej lokacie założonej w kwietniu ubiegłego roku, a jeżeli nawet, to jej realna rentowność sięgała zaledwie 1 proc – wynika z wyliczeń Open Finance.

Za taki stan rzeczy winna jest wysoka inflacja, która skutecznie zmniejsza siłę nabywczą złotego. Aby przekonać się, ile zarobimy lub ile stracimy realnie na lokacie bankowej, wystarczy porównać poziom oprocentowania danego depozytu oraz wskaźnik inflacji.

Dodatkowo należy pamiętać o odliczeniu od obiecanych przez bank odsetek, kwoty potrącanej przez fiskusa na poczet podatku Belki. Wynosi ona prawie 1/5 zysku z lokaty (dokładnie 19%), a od kwietnia 2012 obowiązuje w odniesieniu do wszystkich lokat terminowych z wyjątkiem polisolokat.

Open Finance przygotował zestawienie banków, z którego jasno wynika, które lokaty roczne na 5 tysięcy złotych, zakończone w ubiegłym miesiącu ochroniły oszczędności klientów.

Najlepiej wypadła lokata antypodatkowa w Idea Bank z oprocentowaniem netto 5,33 proc. w skali roku. Realny zysk, po uwzględnieniu inflacji wyniósł 1,28%. Jest to jedyny wynik powyżej 1 procenta wśród 34 ujętych w zestawieniu banków. Na kolejnych miejscach w rankingu znalazły się Meritum Bank (0,98%), FM Bank (0,96%) oraz Getin Bank (0,90%).

Na drugim biegunie znalazł się Pekao SA, którego klienci korzystający z rocznej lokaty internetowej oprocentowanej na poziomie 2,19 odnotowali realną stratę -1,74%. Nieco mniej stracili klienci MultiBank (-1,12%), HSBC (-1,04%), oraz BGŻ (-0,96%).

Czy możemy chronić swoje pieniądze przed inflacją z pomocą lokat bankowych?
Wszystko zależy od tego, czy Radzie Polityki Pieniężnej uda się poskromić szalejącą inflację przy pomocy podwyżek stóp procentowych. Pierwszą podwyżkę w tym roku mamy już za sobą. Analitycy optymistycznie przewidują, że po pierwsze powinna ona sprowadzić inflację do akceptowalnego poziomu, po drugie zaś, że w ślad za podwyżkami stóp WIBOR stopniowo wzrośnie poziom odsetek, jakie banki proponują klientom na swoich lokatach.

W co drugim banku tracimy na lokatach
Oceń