Wszyscy zapłacimy 19% od odsetek na lokatach

Strona główna » Lokaty » Wszyscy zapłacimy 19% od odsetek na lokatach

Podatek Belki wrócił na dobre. Wczoraj weszły w życie przepisy podatkowe, które oznaczają definitywny i nieodwołalny koniec lokat oraz kont bankowych z dzienną kapitalizacją odsetek. Dzięki tym produktom klienci przez 3 ostatnie lata mieli szansę cieszyć się zyskiem bez podatku.

Jeszcze w ubiegłym roku sporo trzeba było się natrudzić, żeby znaleźć bank, który nie oferuje klientom popularnych „antybelek”. Nawet tak konserwatywne banki jak Bank Pocztowy, czy należący do Skarbu Państwa PKO BP polecały lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek, znane z tego, że 100% naliczonych na nich odsetek trafiało do kieszeni klienta. Obecnie próżno szukać lokat z dzienną kapitalizacją, a nawet jeśli udało by się taką znaleźć, to i tak trzeba będzie oddać jedną piąta zysku fiskusowi. Dlaczego?

Od kwietnia obowiązują już bowiem nowe zasady zaokrąglania kwoty podatku. Dotychczas bank mógł zaokrąglić je do pełnych złotówek w górę lub w dół. Jeśli naliczone każdego dnia odsetki były wystarczająco niewielkie, to bank zaokrąglał podatek do 0 zł. Odsetki naliczane zbiorczo pod koniec obowiązywania lokaty nigdy nie byłyby na tyle niewielkie by zaokrąglić podatek do zera. Stąd patent na codzienne dopisywanie niskich odsetek. Obecnie przepisy nakazują zaokrąglanie kwoty podatku do pełnych groszy zawsze w górę, co oznacza, że nawet od najmniejszych codziennie naliczanych odsetek trzeba będzie zapłacić fiskusowi podatek Belki. Tym samym dzienna kapitalizacja nie ma już większego sensu.

Zdaniem resortu finansów, nowe przepisy skutecznie uszczelnią system, a podatek Belki zasili znacząco budżet państwa. Na początku tego roku na lokatach bez podatku zdeponowanych było około 90 mld zł. Straty fiskusa spowodowane do tej pory lokatami i kontami antybelkowymi idą już nie w setki milionów , ale mogą nawet przekraczać miliard złotych. Oczywiście patrząc na tę kwestię z drugiej strony, można powiedzieć, że tyle właśnie zarobili Polacy, którzy wybierali tę formę oszczędzania.

Powrót podatku Belki niesie ze sobą niestety niezbyt dobre wiadomości dla klientów banków. Obniżyła się znacznie rentowność lokat, które banki mają obecnie w swojej ofercie. Szczególnie drastycznie spadło oprocentowanie lokat o krótszych terminach zapadalności, np. lokat na 3 miesiące. Jak wyliczył Open Finance oprocentowanie przeciętnej lokaty 3M na kwotę 5 tys. zł spadło z 5,2% do 4,5% w skali roku.

Wszyscy zapłacimy 19% od odsetek na lokatach
Oceń