5 faktów o Twojej wiarygodności kredytowej

Ubiegając się o kredyt słyszysz niejednokrotnie stwierdzenie iż banki muszą sprawdzić Twoją wiarygodność kredytową. Padają wtedy pytania o dotychczasową historię, o spłacanie rat, bank sprawdza twoje konto w BIK. Wszystko po to by ocenić czy twój wniosek o kredyt można zaakceptować i czy wiarygodność nie jest za niska.

Czym właściwie jest wiarygodność kredytowa, czy ma ona realny wpływ na decyzję o kredycie i jak się ją ocenia?
Przygotowaliśmy dla Was 5 najważniejszych faktów odnośnie tego zagadnienia, tak, aby rozwiać najbardziej popularne wątpliwości.

1. Wiarygodność to inaczej Twoja reputacja.
Wyobraźmy sobie osobę, która zaciąga długi bez pokrycia. Kupuje wszystkie produkty na raty oraz przekracza limit na karcie kredytowej. Najprawdopodobniej sami nie chcielibyśmy pożyczyć jej pieniędzy, bo ryzyko nie oddania dane kwoty jest dla nas za duże. Krótko mówiąc: taka osoba jest w naszych oczach niegodna zaufania. Dokładnie na takiej samej zasadzie działa wiarygodność kredytowa. Jeśli chcemy by nasza reputacja była nieskalana musimy np. spłacać zadłużenia terminowo.

2. Informacje o wiarygodności są potrzebne różnych instytucjom.
Oczywiście instytucjom bankowym i pożyczkodawcy, który ocenia czy można powierzyć ci kolejne zobowiązania finansowe. Oprócz tego są różnego rodzaju instytucje pozabankowe (np. firmy leasingowe) mają wgląd w twoją historię BIK. Pełna lista firm znajduje się na stronie www.bik.pl

3. Wiarygodność określona jest poprzez scoring.
Scoring BIK to specjalna skala pięciogwiazdkowa, przyznawana przez system BIK. Im więcej gwiazdek tym większa wiarygodność, a tym samym, większa szansa na otrzymanie kredytu. Każdy bank posiada własny model scoringowy, a w jego skład często wchodzi m.in. historia całej współpracy z bankiem, historie kredytowe, cechy demograficzne klienta.

4.Zdolność kredytowa to co innego niż wiarygodność.
Znowu, wyobraźmy sobie iż pan X zarabia 2000zł netto, a pan Y 8000zł netto. Oboje biorą dokładnie taki sam kredyt, ponieważ zarówno pan X jak i pan Y mają świetną wiarygodność kredytową. Oboje spłacali raty na czas i oboje nie przekroczyli limitu kart kredytowych. Jedyna różnica między nimi jest taka iż pan X, który zarabia mniej, wykazuje się mniejszą zdolnością kredytową niż zarabiający więcej pan Y. Oznacza to iż jego możliwości spłacania kredytu są mniejsze. Na zdolność kredytową, oprócz dochodu, ma wpływ również wielkość rodziny i ilość zaciągniętych zobowiązań.

5. Można zmienić swoją wiarygodność.
…ale wymaga to wielu kroków. Wymazanie czy zmieniane wiarygodności za pomocą jednego kliknięcia nie jest możliwe, dlatego nie wierzmy osobom, które nam to obiecują. Na naszą wiarygodność mamy wpływ my sami. Terminowość, sumienność i nie ubieganie się o wiele kredytów na raz wpłynie pozytywnie na twój wizerunek w BIK.

5 faktów o Twojej wiarygodności kredytowej
7.5 (150%) z 2