6 pytań o BIK, które zawsze chciałeś zadać

BIK, znane również jako Biuro Informacji Kredytowej, to centrum informacji o naszej historii kredytowej. Jeśli decydujemy się na zakupy w systemie ratalnym, zaciągamy zobowiązania finansowe lub zakładamy kartę kredytową, BIK tworzy nam profil. To jak spłacimy owy dług, jak systematyczni jesteśmy i jak terminowo dokonujemy wpłat wpływa na nasz obraz w systemie. Jest to ważne, jeśli chcemy wziąć kolejne kredyty czy zakupić produkty na raty.

Dziś odpowiemy na 6 ważnych pytań odnośnie systemu i powstałego w nim, Twojego, profilu.

1) Kogo interesuje Twój BIK?
Oczywiście instytucje bankowe, które są w stanie dać Ci potrzebny kredyt. Co ciekawsze, nie są to jedyne placówki, które mają wgląd w historię BIKu. Do pełnej listy dopisać trzeba firmy pożyczkowe, SKOK-i , instytucje upoważnione ( tak jak np. policja czy sądy), ale także wszelkie instytucje pozabankowe w postaci np. operatorów komórkowych. Pełną listę firm windykacyjnych, leasingowych czy telekomunikacyjnych znajdziemy na stronie oficjalnej BIKu (www.bik.pl).

2) Czym jest scoring BIK?
Jest to pewnego rodzaju, wewnętrzna, ocena Twojej wiarygodności kredytowej. Jeśli chcemy zaciągnąć kredyt, bank sprawdza Twój scoring i ocenia, czy kredyt zostanie przyznany czy nie. Ocenę przedstawia się w dwóch sposobach. Po pierwsze w postaci gwiazdek, według skali od 1 do 5. Jest to system najczęściej praktykowany i najłatwiej przyznawany. Po drugie w postaci punktów, od 192 do 631. Im więcej punktów, tym więcej gwiazdek, a tym samym większa wiarygodność kredytowa.

3) Co obniża mój scoring?
Jeśli Twój wynik jest niski, a ilość gwiazdek odbiega od upragnionych 5, najprawdopodobniej nieterminowo spłacasz określone raty kredytu. Problem pojawić się może również wtedy, kiedy zaciągasz wiele kredytów w krótkim czasie, lub kiedy przekraczasz limit na swojej karcie kredytowej. Swój scoring najlepiej sprawdzać i nadzorować na www.bik.pl

4) Ile powinienem mieć gwiazdek by dostać kredyt?
Cóż, odpowiedź na to pytanie jest trudna. Wszystko zależy od banku, rodzaju kredytu czy kwoty, którą postanawiamy wziąć. Często zdarza się iż osoba z niskim scoringiem dostaje kredyt szybciej niż osoba z pustą historią kredytową. Dlatego też wiele banków sugeruje założenie karty kredytowej tylko po to by… ją szybko spłacić. Dzięki temu rośnie Twój scoring, BIK przyznaje ci gwiazdki, buduje się wiarygodność i w przyszłości ułatwia Ci podjęcie pożyczki.

5) Czy mogę zaciągnąć kredyt tak, by BIK tego nie odnotował?
Nie. Obowiązkiem każdego banku jest informowanie BIKu o zadłużeniu.

6) Czy mogę wyczyścić swoją historię w BIK?
Nie. Firmy, które oferują w swoich usługach takie możliwości nie są warte naszego zaufania. Wyczyszczenie wszystkich, zwłaszcza najnowszych, danych widniejących w BIK jest niemożliwe.

6 pytań o BIK, które zawsze chciałeś zadać
Oceń