Cała prawda o byciu w BIKu

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej. Jego zadaniem jest gromadzić informację o każdej osobie, która zaciągnęła w swoim życiu pożyczkę, dług lub kredyt. Na tej podstawie jesteśmy rozliczani z wszystkich wpłat i to dzięki czystej historiii możemy zaciągnąć kolejne zobowiązania finansowe. W momencie zaległości, które odnotował w swoim systemie BIK, wzięcie kolejnych kredytów jest wyjątkowo trudne. Ocena Twojej terminowości i sumienności jest wystawiana w skali 5-punktowej, nazywanej “scoring BIK”. Ma to za zadanie kontrolę i wykluczenie sytuacji, w których osoby zaciągają zobowiązania, bez możliwości ich pokrycia.
Krótko mówiąc: im lepszy nasz obraz w BIKu, tym łatwiej nam się współpracuje z bankiem, kiedy decydujemy się na pożyczki ( bo Twoja wiarygodność rośnie).

Jak więc sprawdzić czy jesteśmy w BIKu? Skąd mamy pewność, że tam jesteśmy?
Odpowiedź na te pytania jest prosta, bowiem … wcale nie musimy tego sprawdzać. Wzięcie kredytu, kupienie produktu na raty lub nawet posiadanie karty kredytowej jest równoznaczne z tym iż powstało nowe konto w systemie BIK. Konto to należy do osoby, która jest właścicielem owej karty, na którą wzięto pożyczkę lub na którą zakupiono np.telewizor w systemie ratalnym.

To jak wygląda nasze konto możemy sprawdzić na oficjalnej stronie BIKu (www.bik.pl). Przy pierwszej rejestracji i wybraniu interesującego nas konta, możemy obejrzeć naszą historię. Pamiętaj iż ta historia zmienia się często, za każdym razem kiedy bank zwraca się do BIKu z prośbą o informację o Tobie. To samo tyczy się aktualizacji danych o zaciągniętych przez Ciebie kredycie (np. w przypadku nie zapłacenia danej raty na czas), lub kiedy decydujesz się na nowy kredyt. Każde tego typu działanie zmienia Twój profil w systemie, a wszelkie nowe dane wprowadzane są w ciągu 7 dni.

Dlatego też, jeśli zapłaciłeś ratę za lodówkę 1.12, informacja ta zostanie zaktualizowana najpóźniej 8.12. Weź to pod uwagę, kiedy zdecydujesz się na kolejne zakupy w postaci rat, czy na kolejny potrzebny kredyt.

W momencie spłaty rat lub całego kredytu informację na Twój temat znikają z systemu BIK. Oczywiście, nie zawsze jest to dobre, bowiem czysta i pozytywna historia kredytowa jest przepustką do kolejnych koniecznych zaciągniętych zobowiązań finansowych. Dlatego też, na samym początku powstawania umowy u pożyczkodawcy, zaznacz iż chcesz by Twoje dane były widoczne w systemie, również po uregulowaniu długu. Zaznacz również by widniały one przez określony czas (np. 5 lat). Spokojnie, w sytuacji kryzysowej, w każdej chwili będziesz mógł cofnąć swoją decyzję, a w razie czego bank ułatwi ci wzięcie kredytu.

Cała prawda o byciu w BIKu
5 (100%) z 2