Czy saldo różni się od dostępnych środków na naszym koncie?

Kiedy logujemy się na nasze konto bankowe, mamy możliwość przeglądania historii transakcji, wraz z wszystkimi wpłatami i wypłatami. Analizując wydatki czy planując zakupy spoglądamy najczęściej na dostępne środki. Rzadko kiedy zauważamy, że pod tą określoną sumą mamy również tzw. saldo.

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się zaobserwować różnicę pomiędzy dostępnymi środkami, a widocznym saldem? Czy wiesz, że są to dwie osobne kwestie, które mogą zdecydować o Twoim poprawnym planowaniu wydatków? Co właściwie oznacza saldo i czym różni się od dostępnych na koncie środków?

Zanim odpowiemy na zadane pytania, kilka zasadniczych kwestii technicznych. Bank pracuje w określonych godzinach, dzięki czemu wszelkie wpłaty nie są księgowane w systemie 24-godzinnym. Owy system księgowania oparty jest na sesjach, w określonych przez bank godzinach. Posłużmy się przykładem banku Alior. Wszelkie przelewy wykonane po godzinie 16:00 rozliczane są dopiero następnego dnia roboczego. Transakcja tego typu jest w tzw. zawieszeniu ( lub “blokadzie”, którą możesz sprawdzić w historii przelewów). Oznacza to iż kwota zeszła z Twojego konta, ale jeszcze nie została zaksięgowana przez bank docelowy. Nierozliczona kwota nadal znajduje się w Twoim saldzie, aż do czasu zakończenia całego procesu.
Saldo więc może być większe niż dostępne środki, ponieważ pokazuje sumę pieniędzy, których już nie posiadasz.

Zupełnie inaczej wygląda to z punktu dostępnych środków. Jest to kwota aktualizowana na bieżąco, bez względu na godziny księgowania czy rodzaju wykonanego przelewu. Zatem, to Twoja rzeczywista kwota, którą dysponujesz i którą możesz obracać w dowolny sposób.

Posłużmy się najprostszym przykładem. Mamy na swoim koncie 2000 zł. Wieczorem, po pracy, postanawiamy opłacić rachunki za prąd w wysokości 100 zł. Pieniądze schodzą z naszego konta, a więc obecna dostępna ilość środków wynosi 1900 zł. Saldo pozostaje bez zmian, ponieważ bank Twojego dostawcy prądu jeszcze nie odebrał wysłanych 100 zł. Najpewniej z samego rana, po pierwszej sesji wpłat, saldo zmieni się i będzie identyczne jak kwota dostępnych środków.

Wniosek?
W przypadku analizy zakupów, sprawdzaniu wydatków czy dalszym planowaniu najbezpieczniej jest patrzeć na tzw. dostępne środki. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie operujemy i nie bierzemy pod uwagę kwoty, której już nie mamy i która czeka na dotarcie do odbiorcy.

Czy saldo różni się od dostępnych środków na naszym koncie?
5 (100%) z 1