Dlaczego warto patrzeć na RRSO, gdy chcemy wziąć najlepszy kredyt?

Wzięcie kredytu to nie lada wyzwanie. Podjęcie decyzji, który kredyt będzie dla nas najlepszy jest decyzją na kilka lat, dlatego należy rozważyć każde za i przeciw. Najłatwiejszym sposobem, oczywiście, jest porównywanie ofert z różnych banków, które oferują różne oprocentowanie.

Idealnym sposobem do porównywania ofert i możliwości banku jest wskaźnik RRSO, bardziej znany jako “rzeczywista, roczna stopa oprocentowania”. Samo określenie “niskie” albo “korzystne” to za mało, zwłaszcza jeśli chcemy wziąć kredyt na kilka lat. Dlatego też stworzono specjalny wzór, który podaje nam konkretną, łatwo to porównania liczbę. Wzór jest skomplikowany, dlatego też to bank ma obowiązek wyliczyć i powiadomić nas o danym RRSO.

Warto zaznaczyć, że roczna stopa oprocentowania to co innego niż rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Ta pierwsza oznacza oprocentowanie kredytu, czyli koszt samych odsetek. Ten drugi, który omawiamy, uwzględnia oprócz tego wszelkie dodatkowe koszty, które musimy ponieść w związku z np. zaciąganą pożyczką. Mogą być to np. koszty ubezpieczenia, prowizje czy opłaty dodatkowe. Zwróćmy na to uwagę, kiedy będziemy rozpatrywać daną usługę banku, bowiem łatwo to przeoczyć w niewielkiej stopce czytanej ulotki.
Co to oznacza? Cóż, nie zawsze kredyt, który ma niższe oprocentowanie będzie finalnie dla nas bardziej opłacalny. RRSO może wynosić ponad 76%, przy jednoczesnej rocznej stopie oprocentowania, wynoszącej 12%.

Aby mieć pewność, że dysponujesz rzetelną i potrzebną dla siebie wiedzą spytaj bank o RRSO. Każdy bank ma obowiązek podać ci ten wskaźnik, zwłaszcza, że od 2012 roku jest on ujednolicony na terenie całej Unii Europejskiej. Nie podejmuj decyzji bez uczciwej informacji. Pamiętaj, że bank musi podać RRSO do każdego kredytu poniżej 255 000 zł. Jeśli chcesz skonfrontować otrzymaną informację, z własnymi obliczeniami, zerknij na dostępne kalkulatory online (np. na www.totalmoney.pl).

Warto zaznaczyć, że RRSO pokazuje roczną stopę, dlatego zwróć uwagę by porównywać ją z innymi rocznymi oprocentowaniami. Ważna jest więc ilość rat, niekoniecznie ilość lat, na jaką decydujemy się zaciągnąć kredyt. RRSO roczne i 10 letni okres kredytowania mogą się znacząco różnić. Łatwo wtedy o pomyłkę, bo niższy RRSO, na krótszy okres czasu, wcale nie musi oznaczać niższych, łącznych kosztów w określonej walucie. Sugerujemy więc analizę całkowitego kosztu kredytu.

Na co więc patrzeć, gdy chcemy porównywać oferty banku, przy konkretnym kredycie?
Na pewno nie na oprocentowanie minimalne, które ukrywa często dodatkowe koszty. Najlepiej sugerować się ilością rat ( oraz harmonogramem ich spłat), bowiem nakreśli nam to nasze bieżące obciążenie, oraz wskaźnikiem RRSO i całkowitym kosztem zaciągniętego kredytu.

Dlaczego warto patrzeć na RRSO, gdy chcemy wziąć najlepszy kredyt?
5 (100%) z 1