E-bankowość – jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?

Strona główna » Porady » E-bankowość – jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?

Z bankowości internetowej korzysta obecnie coraz więcej osób. To komfortowy sposób na zarządzanie swoimi finansami. Warto jednak pamiętać o tym, że rosnącą popularność e-bankowości wykorzystują także cyberprzestępcy. Jak wobec tego zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy?

1. Sprawdzaj adres logowania
Zwróć uwagę na pole adresu banku w wyszukiwarce internetowej – powinien być to adres zabezpieczony certyfikatem, rozpoczyna się wtedy od https://. Najlepiej zapisać adres logowania do banku w ulubionych lub zakładkach.

2. Uważaj na oszustów e-mailowych
Banki nigdy nie wysyłają na e-mail informacji o blokadzie konta, podaniu kodów jednorazowych czy dokonaniu potwierdzenia jakiejś transakcji. Gdy wiadomość zawiera prośbę o podanie poufnych informacji, nie należy tego robić – wówczas oszuści mogą wejść w posiadanie danych do logowania na konto. Takie e-maile należy bezwzględnie ignorować.

3. Korzystaj z aktualnego systemu i przeglądarki internetowej
Najnowsze wersje oprogramowania są lepiej zabezpieczone przed atakami cyberprzestępców – te starze mogą nie zapewnić odpowiedniego poziomu ochrony w systemach e-bankowości.

4. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego
Pomoże ono w ochronie przed wirusami i innego rodzaju złośliwym oprogramowaniem. Możesz dodatkowo raz na jakiś czas skanować swój komputer darmowymi programami typu anti-malware, które wykrywają zagrożenia.

5. Loguj się tylko na zaufanym komputerze i poza sieciami otwartymi
Najlepiej korzystaj tylko ze swojego komputera w celu logowania się do banku – nie wiesz, czy komputery znajomych lub inne są dobrze zabezpieczone. Nie korzystaj także z e-bankowości wtedy, gdy logujesz się do sieci przez otwarte Wi-Fi – ryzyko przejęcia danych jest wysokie.

6. Uważaj na karty
Gdy chcesz płacić kartą w internecie, zwracaj uwagę na to, aby robić to w zaufanych sklepach. Gdy to możliwe, wybieraj bezpieczne systemy płatności, na przykład PayPal. Nie podawaj danych karty na niezaufanych stronach.

E-bankowość – jak zadbać o bezpieczeństwo pieniędzy?
Oceń