Jak działają fundusze inwestycyjne? Czy warto w nie inwestować?

Strona główna » Porady » Jak działają fundusze inwestycyjne? Czy warto w nie inwestować?

Inwestowanie z funduszami inwestycyjnymi cieszy się obecnie dużym powodzeniem – to ciekawa alternatywa dla nisko oprocentowanych lokat bankowych. Jeżeli szukasz sposobu na pomnożenie kapitału, wówczas możesz wybrać dla siebie taki fundusz, który spełni twoje oczekiwania – da ci oczekiwane zyski w ramach ryzyka, na które się godzisz.

Jak działają fundusze inwestycyjne? Zasadniczo podobnie do banków – zbierają środki pieniężne od swoich klientów i wydają tak zwane jednostki uczestnictwa. Każda jednostka jest codziennie wyceniana i zmienia swoją wartość zależnie od zysków i strat. W gruncie rzeczy fundusze nie gwarantują zysków, dlatego też ryzyko inwestycyjne zależne jest od inwestora. Trzeba też liczyć się z prowizjami pobieranymi przez fundusz – zwykle na początku inwestycji.

Wyniki funduszy inwestycyjnych zależne są głównie od koniunktury gospodarczej, a także od ich sposobu inwestycji – do dyspozycji są między innymi fundusze rynku pieniężnego i obligacji, fundusze stabilnego wzrostu, fundusze agresywne. Towarzystwa funduszy oferują zatem różnego rodzaju produkty – każdy z nich ma nieco inny portfel lokat i inwestycji, zwykle bardzo zdywersyfikowany, co powoduje, że możliwe jest uzyskanie dzięki nim atrakcyjnych zysków i obniżonego ryzyka w określonym czasie – krótkoterminowo, średnioterminowo czy długoterminowo. Warto jednak pamiętać o tym, że im wyższe oczekiwane zyski z funduszu, tym wyższe ryzyko.

Czy zatem warto inwestować w fundusze inwestycyjne? To interesująca propozycja, ale konieczne jest dokładne zapoznanie się zarówno z szansami na zyski, jak i ryzykiem danego funduszu. Działanie funduszy inwestycyjnych jest naprawdę zróżnicowane i tym samym również nie zawsze udaje się osiągnąć dzięki nim to, czego się oczekuje. Najlepiej samemu sprawdzić oferty, porównać je, dokształcić się w tej dziedzinie lub też skonsultować się z zaufanymi doradcami finansowymi.

Jak działają fundusze inwestycyjne? Czy warto w nie inwestować?
Oceń