Cash back – najlepsza alternatywa dla bankomatu

Strona główna » Porady » Konta bankowe » Cash back – najlepsza alternatywa dla bankomatu

Niewielu posiadaczy kont osobistych i kart debetowych wie o tym, że gotówkę można wypłacać nie tylko z bankomatu, czy z kasy w oddziale banku, ale także w niektórych sklepach. Usługa taka nosi nazwę cash back i często bywa mylona z pisanym łącznie „CashBack”, czyli zupełnie inną usługą, jaką oferuje obecnie na przykład Alior Sync.

Co to jest cash back?

Pojęcie cash back brzmi dla wielu Polaków dość tajemniczo. W paktyce oznacza jednak niezbyt skomplikowaną, a jednocześnie bardzo ułatwiającą życie operację polegającą na wypłaceniu gotówki w sklepie. Kwota, którą otrzymamy z kasy sklepowej nie jest duża. Maksymalnie może to być 200 złotych i taką sumą musimy zadowolić się, jeśli nie ma w pobliżu żadnego bankomatu.

W których bankach?

Cash back dołączany jest do większości kont osobistych, do których wydawana jest karta debetowa. Z usługi mogą korzystać bez przeszkód klienci BPH, BGŻ, Bank Millennium, City Handlowy, mBank, Bank Pocztowy, Pekao SA, PKO BP, Volkswagen Bank, BZ WBK, DnB Nord, ING BŚ, Ivest Bank, ale także SKOKów czy banków spółdzielczych zrzeszonych w Grupie BPS.

Gdzie mogę wypłacić gotówkę?

Dobra wiadomość jest taka, że niekoniecznie musi to być sklep. Gotówkę podejmiemy także w supermarkecie, na stacji benzynowej, czy w punkcie usługowym. Oczywiście wszystkie miejsca, które przyjdą nam z pomocą, jeśli nie ma w pobliżu bankomatu są oznaczone naklejką przedstawiającą logo karty wraz z napisem cash back, czyli Visa cash back, lub MasterCard cash back. Należy szukać ich przy wejściu lub przy kasie.

Jak wypłacić gotówkę w usłudze cash back?

Jeżeli uda nam się znaleźć punkt handlowy realizujący usługę cash back, to przede wszystkim musimy dokonać tam zakupów. Płacąc kartą przy kasie, należy poinformować sprzedawcę, że mamy zamiar skorzystać z wypłaty gotówki w ramach cash back. Wartość zakupów nie ma żadnego wpływu na to, ile pieniędzy możemy wypłacić. Maksymalnie będzie to 200 zł, obojętnie czy mamy w koszyku towar za 25zł czy za 2500 zł.

Sprzedawca doliczy cenę zakupów do kwoty wypłacanej gotówki i poprosi właściciela karty o potwierdzenie otrzymanej sumy kodem PIN. Na rachunku płatność za zakupy oraz wypłacona cash backiem kwota będą podane oddzielnie. Kasjer może poprosić klienta dodatkowo o podpis przy wydrukowanej kwocie wypłaty.

Ile kosztuje cash-back?

Niektóre banki nie przewidują żadnych opłat za wypłaty z kas sklepowych, inne naliczają niewielkie prowizje. 50 groszy za każdą wypłatę cash back zapłacą posiadacze kart wydanych przez Volkswagen Bank, Invest Bank czy banku BGŻ.

Bywa, że w ramach jednego banku tylko wybrane konta osobiste gwarantują darmowy cash back. Przykładowo PKO BP nalicza sobie standardowo 1 zł prowizji, gdy klient pobierze pieniądze ze sklepu, jednakże posiadacze Konta Pogodnego czy Konta Aurum mają tę usługę za darmo.

Trzeba wziąć również pod uwagę fakt, że tabele opłat i prowizji w poszczególnych bankach podlegają częstym zmianom. Na przykład w Pekao SA do końca 2012 roku cash back kosztuje 0 zł, a od 2013 roku będzie to juz 99 groszy za każdą wypłatę. Osoby, które chcą korzystać z cash back powinny indywidualnie sprawdzić, czy w ich banku usługa ta jest darmowa czy płatna.

Cash back a CashBack

Mieć konto osobiste z cash back, a mieć konto osobiste z cashback to dwie różne sprawy. Ta zbieżność nazwy może wprowadzać w błąd. CashBack oznacza bowiem zwrot części kwoty, na jaką opiewa transakcja bezgotówkowa dokonana przez posiadacza konta. Mówiąc prosto, jeśli przykładowo płacimy kartą debetową za zakupy, to bank zwróci nam na nasze konto obiecany procent wydanej kwoty.

Najsłynniejsze obecnie konto osobiste z CashBack 5% ma Alior Sync. CashBack obowiązuje jednak tylko na zakupy dokonane w Internecie. Innym przykładem może być Konto zakupowe z CashBack 1% w Alior Bank. 1% dotyczy każdej transakcji bezgotówkowej lub płatności internetowej przy użyciu karty płatniczej.

Cash back – najlepsza alternatywa dla bankomatu
Oceń