Czy opłaca się zaciągnąć kredyt odnawialny w koncie?

Strona główna » Porady » Konta bankowe » Czy opłaca się zaciągnąć kredyt odnawialny w koncie?

Kiedy nagle potrzebujemy większej gotówki, na przykład na sfinansowanie niezbędnego remontu, czy na okazyjne wczasy zagraniczne, a nie mamy własnych oszczędności, możemy skorzystać z produktów kredytowych w banku. Jednym z takich produktów jest kredyt odnawialny w koncie, nazywany linią lub limitem kredytowym w Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym. Limit przyznawany jest przez bank na wniosek klienta, który posiada już konto osobiste w tym samym banku. Od wysokości jego wpływów na konto oraz wcześniejszej historii z bankiem zależy, jak wysoki kredyt odnawialny będzie mógł zostać przyznany. Czy jednak takie rozwiązanie będzie w ogóle opłacalne dla klientów?

Koszty kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny w koncie osobistym klienta jest jednym z najbardziej korzystnych, pod względem kosztów, produktów kredytowych dostępnych w bankach. Klient płaci za udzielenie kredytu odnawialnego prowizję do banku. Prowizja ta płacona jest za każdy rok korzystania z kredytu odnawialnego i pobierana jest przez bank z góry. To od banku zależy, jakiej będzie wysokości, choć zwykle jest to pewien, niewielki procent udzielonego kredytu odnawialnego.

Kolejnym kosztem, jaki pokrywa kredytobiorca przy zaciąganiu linii kredytowej, jest koszt odsetek kredytowych. Atrakcyjne dla klientów jest to, że bank nalicza odsetki kredytowe wyłącznie od wykorzystanej kwoty kredytu odnawialnego, a nie od udzielonej kwoty limitu. Jeśli więc przez cały rok klient ani razu nie skorzysta z pieniędzy banku w ramach linii kredytowej, wówczas nie zapłaci ani grosza odsetek za taki kredyt. Ma jednak cały czas komfort finansowy, że jeśli będzie chciał skorzystać z dodatkowych środków finansowych, w każdej chwili będzie mógł po nie sięgnąć.

Jak korzysta się z kredytu odnawialnego?

Wykorzystanie kredytu odnawialnego w praktyce jest bardzo proste, bowiem wystarczy, że klient wypłaci pieniądze z banku przy użyciu karty debetowej, albo też będzie płacił za ich pośrednictwem za zakupy produktów i usług w banku. Pieniądze z kredytu odnawialnego powiększają saldo bieżące na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta. Kiedy na koncie skończą się pieniądze klienta, dalsze zakupy czy płatności innego rodzaju będą realizowane za pośrednictwem kredytu odnawialnego.

Odsetki od wykorzystanej kwoty limitu kredytowego są naliczane za każdy dzień, w którym są wykorzystywane przez klienta. W momencie, gdy na jego konto osobiste wpłynie kwota np. wynagrodzenia, spłacany jest kredyt odnawialny i od tej chwili bank przestaje naliczać odsetki od kredytu.

Jeśli kredytobiorca korzysta z kredytu rozsądnie, incydentalnie, przez krótki okres czasu, na pewno korzystny będzie dla niego kredyt odnawialny w koncie osobistym. W przypadku jednak, gdy chce on pożyczyć większą sumę pieniędzy na dłuższy okres czasu, być może bardziej atrakcyjne warunki kredytowania będzie mógł uzyskać przy innym produkcie kredytowym.

Czy opłaca się zaciągnąć kredyt odnawialny w koncie?
Oceń