Jak wybrać konto dla dziecka?

Strona główna » Porady » Konta bankowe » Jak wybrać konto dla dziecka?

Współcześni rodzice często rezygnują z dawania swoim dorastającym pociechom kieszonkowego w formie gotówki. Zamiast tego otwierają im konto w banku z dołączoną kartą debetową. Ich wybór to niekoniecznie przejaw ekstrawagancji, a jedynie praktyczna lekcja korzystania z podstawowych produktów bankowych dla nastolatków, którzy za chwilę wkroczą w dorosłe życie.

Konta przeznaczone dla dzieci w wieku od 13 do 18 lat są określane jako konta młodzieżowe. Niskie koszty oraz ograniczone wymagania co do wpływów odróżniają je od kont dla studentów i dla dorosłych. Mimo, że z konta korzysta dziecko, to umowę o jego otwarcie zawsze podpisuje z bankiem osoba dorosła, czyli rodzic lub opiekun prawny i to on powinien mieć decydujący wpływ na wybór rachunku.

Na co w pierwszej kolejności należy zwracać uwagę wybierając konto młodzieżowe?

Wiele banków oferuje atrakcyjne konto dla dziecka tylko w przypadku, jeżeli rodzic również posiada lub otworzy rachunek w tym banku. Warto więc zorientować się jaką ofertę dla młodzieży ma bank, z którego usług sami korzystamy.

W przypadku niektórych kont młodzieżowych wymagane są miesięczne wpływy w określonej minimalnej wysokości. Przykładowo w Getin Bank na konto młodzieżowe musi wpływać co najmniej 50 zł każdego miesiąca.

Darmowe bankomaty

Jeżeli dziecko często będzie wypłacać gotówkę z bankomatu, to lepiej znaleźć bank, który nie pobiera prowizji od tej czynności. Szczególnie, że opłata za jednorazowe pobranie gotówki może sięgać 5 – 6 złotych. Darmowe bankomaty oferuje na przykład Eurobank w ramach Konta Junior. Niektóre banki również nie pobiorą opłaty za wypłatę pieniędzy z bankomatu, ale tylko pod warunkiem, że będzie to bankomat należący do tego banku lub do konkretnej sieci. Na przykład Bank BPH umożliwia darmowe wypłaty z sieci bankomatów BPH oraz sieci Euronet .

Opłata miesięczna za prowadzenie konta

Duża ilość kont dla nastolatków nie jest obciążona żadnymi opłatami za prowadzenie. Ale nawet te banki, które pobierają opłatę nie mają zwykle tak wygórowanych stawek, jak w przypadku kont dla dorosłych. Koszty prowadzenia rachunku młodzieżowego banki ustalają na poziomie od 1 zł do 5 zł za miesiąc.

Opłata miesięczna za kartę

Niektóre banki deklarują co prawda, że pobierają miesięczną opłatę za użytkowanie karty, ale jednocześnie umożliwiają jej uniknięcie. Do takich banków należy BZ WBK. Opłata za kartę do konta Ekstrakonto Junior wynosi 2 złote miesięcznie, ale tylko jeśli posiadacz konta nie wykona nią przynajmniej 3 transakcji w danym miesiącu. Opłata za kartę wydawaną przez Deutsche Bank do konta db Smart to 5 zł. Jednak przy wykonaniu minimum 1 transakcji bezgotówkowej miesięcznie opłata zostaje obniżona do 1 zł.

Karta zbliżeniowa dla dziecka

Wiele banków oferuje swoim najmłodszym klientom karty debetowe wyposażone w funkcje płatności zbliżeniowych, czyli tak zwane „zbliżeniówki”. Do takich banków należą ING Bank Śląski, Pekao czy Millennium. Dla dzieci zbliżeniówki są niezwykle wygodnym w użyciu produktem, ponieważ pozwalają łatwo płacić za drobne zakupy bez wbijania kodu PIN do czytnika. Pamiętajmy jednak, że dzieci mają szczególną tendencję do gubienia różnych rzeczy. Zgubiona karta zbliżeniowa, która dostanie się w ręce obcej osoby jest szczególnie niebezpieczna. Złodziej może jej użyć kilka razy pod rząd i pozbawić naszą pociechę pieniędzy na koncie.

Jak wybrać konto dla dziecka?
Oceń