Konto dla niemowlaka

Strona główna » Porady » Konta bankowe » Konto dla niemowlaka

PKO BP przedstawił zasady zakładania Konta Junior, którego właścicielem może być nawet niemowlak.

Zgodnie z polskim prawem, z chwilą ukończenia 13 roku życia, dzieci zyskują tzw. „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”. Prawo bankowe dodaje, że od tego wieku można swobodnie korzystać ze środków zgromadzonych na swoim rachunku. Związane z tym możliwości, pozwalały bankom na proponowanie nastolatkom specjalnych kont i kart debetowych. Bank PKO BP wymyślił sposób, by z produktów bankowych „korzystali” także młodsi. Rzesza potencjalnych klientów jest ogromna. Wg danych ZUS, to ok. 5 mln dzieci, przy czym w wieku 7-12 lat jest ok. 2,2 mln dzieci.
Przedszkolak nie może samodzielnie dysponować pieniędzmi, ale nie ma przeszkód, by był posiadaczem rachunku, miał osobny numer klienta i login na specjalnej stronie https://junior.pkobp.pl . Strona internetowa została dostosowana do wieku użytkowników, zarówno pod względem graficznym, jak i funkcjonalności. Dzieci znajdą tu m.in. kalkulatory potrafiące wyliczyć, ile trzeba odkładać miesięcznie, by uzbierać na określony cel (np. na MP3). Możliwe jest tworzenie wirtualnych świnek-skarbonek i tym samym oszczędzanie na kilka rzeczy. Można też zdobywać odznaki, realizować zadania stawiane przez rodziców. Za regularne wpłaty zdobywa się medale, za powstrzymanie się od wypłat też jest nagroda.

Do konta nie jest wydawana karta debetowa, bo prawo nie pozwala dziecku na samodzielne dysponowanie pieniędzmi. Bank planuje jednak wydawanie kart przedpłaconych, które nie będą powiązane z podstawowym kontem. Ich używanie przez dzieci jest możliwe, bo działają na zasadzie przedpłaconych kart telefonicznych.

Założenie rachunku trwa kilkanaście minut. Wystarczy akt urodzenia dziecka, jego legitymacja lub paszport. Rodzic występuje w roli pełnomocnika i osoby akceptującej przelewy dokonywane przez malucha. Ma też wgląd w historię rachunku, możliwość definiowania odbiorców, stawiania dziecku wyzwań. Tym samym ograniczone jest ryzyko, że ktoś niepowołany wejdzie na stronę dziecka i wyczyści jego zawartość.

Bank zapowiada nieustanne rozwijanie funkcjonalności, dostosowywanie ich do oczekiwań użytkowników, wykorzystywanie nowinek technologicznych. Wkrótce ma się pojawić PKO Skarbonka, której mechanizm oparty jest na zasadzie mSaver (na konto trafiają kwoty z zaokrąglenia końcówek przelewów lub płatności kartowych). Planowane są też gry na komórki, karty w postaci naklejek i wiele innych.

Konto dla niemowlaka
Oceń