Kredyt hipoteczny tylko dla oszczędnych

Strona główna » Porady » Kredyty » Kredyt hipoteczny tylko dla oszczędnych

Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła nowe zasady przyznawania kredytów hipotecznych. Dostaną je tylko, ci którzy będą mieli oszczędności na wkład własny. Kredyty walutowe otrzymają tylko osoby trwale zarabiające w walutach obcych, tak, by z otrzymywanych dochodów mogły spłacać kredyt.

Nowe wytyczne zapisane są w znowelizowanej rekomendacji S, która zacznie obowiązywać już od przyszłego roku. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny w 2014 r., trzeba będzie się wykazać posiadaniem 5 proc. wkładu własnego. Rok później będzie to 10 proc., a od 2016 r. – 15 proc. Zważywszy, że wg danych Związku Banków Polskich, średnia wysokość kredytu hipotecznego w I kw. 2013 wyniosła 189.000 zł, oznacza to, że od przyszłego roku trzeba będzie mieć odłożone 9,5 tys. zł. W kolejnych latach będzie to (odpowiednio) – 19 i 28,5 tys. zł. Oczywiście inny poziom oszczędności, będzie wymagany od kupujących mieszkanie w Warszawie, gdzie ceny mieszkań są najwyższe i tym samym kwoty kredytów są wyższe, a inny od mieszkańców mniejszych miast.

Analitycy zwracają uwagę, że zalecenia KNF są łagodniejsze od wstępnych propozycji (pierwotnie proponowano 10 proc. wkładu własnego od 2014 r i 20 proc. od 2015 r.), ale i tak mogą być trudne do zrealizowania przez wielu młodych ludzi. Już teraz, choć spadają ceny transakcyjne nieruchomości, z kredytów finansowany jest coraz wyższy odsetek ceny mieszkania. Część nabywców zapewne korzysta z hojności banków, z których wiele gotowych jest sfinansować nawet 100 proc. wartości nieruchomości i posiadane pieniądze wolą przeznaczyć na wyposażenie lokum. Z drugiej strony, być może wiele osób bierze kredyt na całą wartość mieszkania, bo po prostu nie mają żadnych oszczędności. Wnikliwych badań przyczyn tego zjawiska niestety nie prowadzono.

Z kolei socjologowie zwracają uwagę na inne aspekty rekomendacji S. Może ona wpłynąć na decyzje młodych ludzi o usamodzielnieniu się, wyprowadzeniu się od rodziców. Mając świadomość, że konieczność posiadania oszczędności jest warunkiem uzyskania kredytu, młode małżeństwa będą „kątem” mieszkać u rodziców jednego z małżonków, by nie „trwonić” pieniędzy na wynajem lokum. Takie zachowanie wpłynęłoby negatywnie na rynek wynajmu mieszkań, co z kolei mogłoby się przełożyć na kłopoty ze spłatą kredytów hipotecznych przez tych, którzy sfinansowali nimi mieszkania na wynajem.

Kredyt hipoteczny tylko dla oszczędnych
Oceń