Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w kredytach i pożyczkach

Strona główna » Porady » Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w kredytach i pożyczkach

Znalezienie odpowiedniego kredytu lub pożyczki w gąszczu ofert może być skomplikowane. Dlatego też powstał współczynnik, na podstawie którego można porównać je od razu – to rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Co wyraża i jak należy ją odczytywać? Gdy chcesz wziąć kredyt lub pożyczkę, ale nie wiesz, gdzie to zrobić, wtedy warto dowiedzieć się więcej o tym, czym jest RRSO.

Generalnie rzeczywista roczna stopa oprocentowania ma za zadanie określenie całkowitych kosztów kredytu ponoszonych przez klienta instytucji i jest ona wyrażona jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu na rok. Uwzględnia ona nie tylko samo oprocentowanie kredytu, ale również dodatkowe czynniki, na przykład prowizje, opłaty przygotowawcze, za rozpatrzenie wniosku, ubezpieczenie, a także inne usługi, które są potrzebne do uzyskania kredytu. To zatem miernik, na podstawie którego można dowiedzieć się, gdzie oferta będzie najbardziej atrakcyjna.

Skąd wziąć informacje o RRSO? Są one podawane przez instytucje w ofertach kredytowych i pożyczkowych. Jeżeli chcesz zawrzeć umowę kredytową, wtedy porównuj takie same oferty pod względem wysokości kredytowania oraz czasu spłaty – wtedy RRSO będzie najlepiej odzwierciedlało oferty. Tam, gdzie będzie najniższe, tam będzie można zapłacić mniej.

W internecie dostępne są także różnego rodzaju kalkulatory kredytowe, które pozwalają na określenie rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytów – wystarczy wprowadzić do nich informacje o kwocie, oprocentowaniu, okresie kredytowania, kapitalizacji oraz rodzaju rat – równych lub malejących, aby przekonać się, ile wynosi RRSO.

Jeżeli wobec tego chcesz łatwiej porównywać oferty kredytów i pożyczek – zarówno w bankach, jak i tych pozabankowych, wówczas sprawdzaj RRSO – dzięki temu czynnikowi dowiesz się, gdzie uda ci się zapłacić najmniej.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) w kredytach i pożyczkach
Oceń