Zgubiona karta płatnicza – co robić?

Strona główna » Porady » Zgubiona karta płatnicza – co robić?

Chcesz zapłacić swoją kartą za zakupy, sprawdzasz portfel, a tu okazuje się, że nigdzie jej nie ma. Zgubiona karta płatnicza to częsty problem. Szczęśliwie nierzadko można znaleźć ją w domu lub w torbie, bo wypadła z portfela przez przypadek, czasami zdarza się, że w roztargnieniu zostawiamy ją w sklepie. Może również wypaść na ulicy. Gdy nie możesz znaleźć karty i podejrzewasz, że w domu także jej nie zobaczysz, nie czekaj dłużej i dokonaj jej zastrzeżenia – w ten sposób możesz zablokować ją przed użyciem przez niepowołane osoby.

Karta płatnicza może być zastrzeżona na trzy sposoby – pierwszym z nich jest dokonanie tego osobiście w oddziale banku, drugim jest telefon na infolinię banku, a trzecim dokonanie tego samodzielnie w systemie transakcyjnym na stronie internetowej.

Gdy w pobliżu znajduje się oddział banku, wystarczy udać się do niego, a potem pokazać dowód tożsamości i poprosić o zastrzeżenie karty. Drugi wybór to telefon na infolinię – warto zapisać go w swoim telefonie, aby mieć go zawsze pod ręką na wszelki wypadek. W celu identyfikacji nalży podać swój numer dostępu do bankowości elektronicznej lub też odpowiedzieć na inne pytania, na przykład o nazwisko panieńskie matki. Gdy masz konto internetowe w banku, często możesz zrobić to także od razu online – to pomocne zwłaszcza wtedy, gdy nie znasz numeru do banku, jesteś za granicą, a oddziału twojego banku nie ma w okolicy. Wystarczy tylko kilka kliknięć, potwierdzenie i karta zostanie zastrzeżona.

Warto też wspomnieć, że często banki oferują na karty płatnicze specjalne polisy ubezpieczeniowe od ich nieuprawnionego użycia. Koszt takiego zabezpieczenia to na ogół kilka złotych na miesiąc.

Pamiętaj, że wtedy, gdy karta została zagubiona razem z całym portfelem, w którym znajdowały się ważne dokumenty, najlepiej udać się na policję w celu zgłoszenia zdarzenia. Wówczas będzie można otrzymać potwierdzający to dokument.

Zgubiona karta płatnicza – co robić?
Oceń